New Brunswick High School Football League

                                                            2017 Schedule                                     Revised  September 13

Week 1

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

12 Man

F    Sep.    8 Mathieu-Martin 7 Fredericton 56 Scotia South

7:00 PM

-
F    Sep.    8 Moncton 23 Saint John 12 Canada Games

7:00 PM

-
F    Sep.    8 Odyssee 14 Harrison Trimble 3 Woody Hayes

7:00 PM

-
Sa  Sep.    9 Leo Hayes 7 Tantramar 36 Tantramar

1:00 PM

-
Sa  Sep.    9 MacNaughton 0 Riverview 30 Riverview

1:00 PM

-

10 Man

F    Sep.    8 River Bowl II MVHS

4:00 PM

-
James M. Hill 54 Miramichi Valley 0 -
F    Sep.    8 St. Malachy's 28 Kennebecasis 18 Usher Miller

7:00 PM

-
F    Sep.    8 Hampton 19 Harbour View 18 Emera

7:00 PM

-
Sa  Sep.    9 Simonds 20 St. Stephen 41 St. Stephen

1:00 PM

-
Byes: Rothesay, Oromocto, Sussex

Week 2

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

12 Man

Th  Sep.    14 Harrison Trimble 0 Fredericton 54 Scotia South

7:30 PM

-
F    Sep.    15 Moncton 15 Tantramar 33 Mount A

4:00 PM

-
F    Sep.    15 MacNaughton 0 Odyssee 7 Rocky Stone

7:00 PM

-
F    Sep.    15 Riverview 21 Leo Hayes 9 Scotia North

7:00 PM

-
Sa  Sep.    16 Saint John 49 Mathieu-Martin 7 Rocky Stone

3:00 PM

-

10 Man

F    Sep.    15 Simonds 27 Oromocto 28 L. Washburn

7:00 PM

-
Sa  Sep.    16 St. Malachy's 39 Hampton 10 Hampton

1:00 PM

-
Sa  Sep.    16 Harbour View 16 Rothesay 35 Arthur Miller

1:00 PM

-
Sa  Sep.    16 Sussex 33 James M. Hill 7 MVHS

1:00 PM

-
Sa  Sep.    16 St. Stephen 102 Miramichi Valley 0 MVHS

3:30 PM

-
Bye: Kennebecasis

Week 3

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

12 Man

Th  Sep.  21 Mathieu-Martin 35 Harrison Trimble 0 Woody Hayes

7:00 PM

-
Th  Sep.  21 Riverview 35 Odyssee 7 Rocky Stone

8:00 PM

-
F    Sep.  22 Tantramar MacNaughton McKenna

7:00 PM

-
F    Sep.  22 Fredericton Moncton Rocky Stone

8:00 PM

-
F    Sep.  22 Leo Hayes Saint John Canada Games

7:00 PM

-

10 Man

F    Sep.  22 Simonds St. Malachy's Emera

7:00 PM

-
Sa  Sep.  23 Kennebecasis Harbour View Emera

5:30 PM

-
Sa  Sep.  23 St. Stephen Sussex Sussex

1:00 PM

-
Sa  Sep.  23 Rothesay Hampton Hampton

1:00 PM

-
Sa  Sep.  23 Oromocto James M. Hill MVHS

1:00 PM

-
Bye: Miramichi Valley

Week 4

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

12 Man

F    Sep.  29 Odyssee Leo Hayes Scotia North

7:00 PM

-
F    Sep.  29 Harrison Trimble MacNaughton McKenna

7:00 PM

-
F    Sep.  29 Riverview Moncton Rocky Stone

7:00 PM

-
F    Sep.  29 Fredericton Saint John Canada Games

7:00 PM

-
Sa  Sep.  30 Tantramar Mathieu-Martin Rocky Stone

3:00 PM

-

10 Man

Th  Sep.  28 Rothesay Kennebecasis Usher Miller

7:00 PM

-
F    Sep.  29 Harbour View St. Malachy's Emera

7:00 PM

-
Sa  Sep.  30 Oromocto St. Stephen St. Stephen

1:00 PM

-
Sa  Sep.  30 Miramichi Valley Sussex Sussex

1:00 PM

-
Sa  Sep.  30 James M. Hill Simonds M & J Upward

1:00 PM

-
Bye: Hampton

Week 5 (Bowl Games)

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

12 Man

Th  Oct. 5 Bowl de L'Acadie IX Rocky Stone

7:00 PM

-
Odyssee Mathieu-Martin
F    Oct. 6 Annual Homecoming Game Woody Hayes

7:00 PM

-
Moncton Harrison Trimble
F    Oct. 6 Riverview Tantramar Mount A

7:00 PM

-
F    Oct. 6 North-South Bowl XVII Scotia South

7:00 PM

-
Leo Hayes Fredericton
F    Oct. 6 MacNaughton Saint John Canada Games

7:00 PM

-

10 Man

F    Oct. 6 Miramichi Valley Oromocto L. Washburn

6:00 PM

-
Sa  Oct. 7 Kennebecasis Hampton Hampton

1:00 PM

-
Sa  Oct. 7 Sussex Simonds M & J Upward

1:00 PM

-
Sa  Oct. 7 St. Malachy's Rothesay Arthur Miller

1:00 PM

-
Sa  Oct. 7 Annual Nick Desilets Memorial Homecoming Game St. Stephen

1:00 PM

-
James M. Hill St. Stephen
Bye: Harbour View

Week 6

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

12 Man

F    Oct. 13 Mathieu-Martin Moncton Rocky Stone

5:00 PM

-
F    Oct. 13 Tantramar Odyssee Rocky Stone

8:00 PM

-
F    Oct. 13 Leo Hayes Harrison Trimble Woody Hayes

7:00 PM

-
F    Oct. 13 Fredericton MacNaughton McKenna

7:00 PM

-
Sa  Oct. 14 Saint John Riverview Riverview

1:00 PM

-

10 Man

F    Oct. 13 St. Stephen St. Malachy's Emera

7:00 PM

-
F    Oct. 13 Hampton Oromocto L. Washburn

7:00 PM

-
Sa  Oct. 14 Miramichi Valley Rothesay Usher Miller

1:00 PM

-
Sa  Oct. 14 Harbour View James M. Hill MVHS

1:00 PM

-
Sa  Oct. 14 Sussex Kennebecasis Usher Miller

5:00 PM

-
Bye: Simonds

Week 7

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

12 Man

F    Oct. 20 Saint John Odyssee Rocky Stone

7:00 PM

-
F    Oct. 20 Moncton Leo Hayes Scotia North

7:00 PM

-
F    Oct. 20 Mathieu-Martin MacNaughton McKenna

7:00 PM

-
Sa  Oct. 21 Fredericton Riverview Riverview

1:00 PM

-
Sa  Oct. 21 Harrison Trimble Tantramar Tantramar

1:00 PM

-

10 Man

F    Oct. 20 Oromocto Harbour View Emera

6:00 PM

-
Sa  Oct. 21 Kennebecasis Simonds M & J Upward

1:00 PM

-
Sa  Oct. 21 Hampton Miramichi Valley MVHS

1:00 PM

-
Sa  Oct. 21 Rothesay Sussex Sussex

1:00 PM

-
Byes: St. Stephen, St. Malachy's, James M. Hill

Week 8

Playoffs

Quarter-Finals

12 Man

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

F/Sa Oct. 27/28  4th Pool A 1st Pool A 1st 

TBA

-
F/Sa Oct. 27/28  3rd Pool A 2nd Pool A 2nd

TBA

-
F/Sa Oct. 27/28   4th Pool B 1st Pool B 1st 

TBA

-
F/Sa Oct. 27/28  3rd Pool B 2nd Pool B 2nd

TBA

-

10 Man

F/Sa Oct. 27/28  4th Pool A 1st Pool A 1st 

TBA

-
F/Sa Oct. 27/28  3rd Pool A 2nd Pool A 2nd

TBA

-
F/Sa Oct. 27/28   4th Pool B 1st Pool B 1st 

TBA

-
F/Sa Oct. 27/28  3rd Pool B 2nd Pool B 2nd

TBA

-

Week 9

Semi-Finals

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

12 Man

F/Sa Nov. 3/4  Lowest Seeded Winner B

Highest Seeded Winner A

Highest

TBA

-
F/Sa Nov. 3/ 4  Lowest Seeded Winner A

Highest Seeded Winner B

Highest

TBA

-

10 Man

F/Sa Nov. 3/ 4  Lowest Seeded Winner B

Highest Seeded Winner A

Highest

TBA

-
F/Sa Nov. 3/ 4  Lowest Seeded Winner A

Highest Seeded Winner B

Highest

TBA

-
Su Nov. 5 NBHSFL All Star Reception and Awards Presentation
at 2 pm at TBA in Fredericton
- -

Week 10

Provincial Championships

Date

Visitor

Home

Field

Time

Notes

12 Man

55th Ed Skiffington Trophy Game

Sa Nov. 11

Lowest Seeded Winner

Highest Seeded Winner

Highest

1:00 PM

-

10 Man

16th Nick Desilets Memorial Trophy Game

Sa  Nov. 11

Lowest Seeded Winner

Highest Seeded Winner

Highest

1:00 PM

-